دانستنی های ترکیهمراکز خرید
موضوعات داغ

راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول

Istanbul Public Transport Guide

 

استانبول کارت | بلیت الکترونیک شهر استانبول

استانبول نیز مانند بسیار از دیگر شهرهای بزرگ، برای پرداخت هزینه وسایل حمل و نقل عمومی، بلیتی الکترونیکی را در اختیار شهروندان و گردشگران قرار می دهد که با نام «استانبول کارت» شناخته می شود.

وقتی از استانبول کارت استفاده می کنید، مقداری در پرداخت هزینه ها صرفه جویی کرده و دیگر از دردسر خرید بلیت های کاغذی، پلاستیکی و یا ژتون ها خلاص می شوید. همچنین قسمت خوب ماجرا آن جاست که در استفاده از این کارت ها محدودیتی ندارید و می توانید از یک کارت برای 5 نفر و برای پرداخت هزینه وسایل نقلیه مختلف استفاده کنید. در نهایت هم باید بدانید استانبول کارت تاریخ انقضا ندارد و برای کودکان زیر 6 سال، نیازی به پرداخت هیچ گونه هزینه نخواهید داشت.

هزینه خرید: 10 لیر ترکیه

توجه داشته باشید که خود استانبول کارت به تنهایی 6 لیر ترکیه  بوده و معمولا 4 لیر ترکیه دیگر برای شارژ کارت دریافت می شود؛ با این حال ممکن است این کارت را گران تر و با قیمت های بیشتری به شما بفروشند. 

 

مزایا و معایب استانبول کارت

استفاده از استانبول کارت مزایا و معایب خاص خودش را دارد که البته اگر واقع بینانه نگاه کنیم، مزایای آن قابل توجه تر است:

1- صرفه جویی در هزینه ها

همان طور که گفتیم با استانبول کارت قدری در پرداخت هزینه ها صرفه جویی خواهید کرد، به همین جهت در این جا مقایسه ای بین هزینه کارت و ژتون های استانبول ارایه کرده ایم. خوب است بدانید ژتون ها، بلیت های  پلاستیکی و ساده ای هستند که اگر نخواهید استانبول کارت بخرید، لازم است این بلیت ها را تهیه کنید.

هزینه با استانبول کارت هزینه با ژتون ها
مترو و تراموا 2.6 لیر ترکیه 5 لیر ترکیه
قایق تا جزایر پرنس 5.2 لیر ترکیه 7 لیر ترکیه
مترو تا فرودگاه صبیحا گون 4.15 لیر ترکیه 5 لیر ترکیه

2- استفاده از تخفیفات کوتاه مدت

یکی دیگر از مزایای استانبول کارت آن است که اگر در مدت یک تا یک ساعت و نیم، چندین بار از استانبول کارت خود استفاده کنید، تخفیف های بیشتری برای هر بار استفاده به شما تعلق می گیرد. به طور مثال سفر اول شما با مترو 2.6 لیر ترکیه  خواهد بود، بار دومی که کارت می زنید، این هزینه به 1.85 لیر ترکیه  کاهش می یابد و بار سوم نیز به 1.4 لیر ترکیه خواهد رسید. این هزینه برای بار چهارم و پنجم به 0.9 لیر ترکیه می رسد. 

در مجموع می توان گفت که با این روش نزدیک 35 % تخفیف به شما تعلق می گیرد. 

3- غیر قابل برگشت بودن بیعانه 

شاید تنها عیبی که می توان روی استانبول کارت گذاشت، آن است که نمی توانید بیعانه اولیه را پس بگیرید. همچنین توجه داشته باشید که این قضیه شامل اعتبار باقی مانده در کارت هم می شود. پس با توجه به نیازتان و با یک حساب و کتاب سرانگشتی، استانبول کارت خود را شارژ کنید تا اعتبار قابل توجهی در کارت باقی نماند. 

محل تهیه و شارژ استانبول کارت

 برای خرید استانبول کارت، راه های مختلفی پیش روی شما قرار دارد:

1- فرودگاه ها: شما در حال حاضر می توانید استانبول کارت را از هر دو فرودگاه استانبول یعنی فرودگاه آتاتورک و فرودگاه صبیحه گوکچن تهیه کنید.

2- مغازه دارها و فروشندگان خصوصی: استانبول کارت را تقریبا می توانید از 1600 مغازه مختلف در اطراف ایستگاه های مترو و اتوبوس خریداری کنید. پیش از ورود به مغازه ها، حتما عبارت «Istanbulkart» یا پایانه های شارژ کارت یعنی «Akbil Dolum Noktası» را خواهید دید. با مراجعه به این فروشگاه ها، علاوه بر تهیه استانبول کارت، می توانید کارت خود را هم شارژ کنید و یا بلیت های یک سفره، دو سفره، پنج سفره و ده سفره را خریداری کنید.

3- دستگاه های خودکار فروش بلیت: این دستگاه ها که با نام (Biletmatik) شناخته می شوند را به راحتی در نزدیکی ورودی ایستگاه های مترو خواهید دید. این دستگاه ها نه تنها محلی برای تهیه استانبول کارت بوده، بلکه برای شارژ کارت ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند و تنها قابلیت دریافت اسکناس های 5، 10 و 20 لیری را دارند.  

4- پیشخوان ها و نمایندگی های استانبول کارت  | IETT Counters: خوب است بدانید که IETT شرکتی است که حمل و نقل عمومی شهر استانبول را به عهده دارد و بنابراین طبیعی است که استانبول کارت را بتوانید از نمایندگی های این شرکت خریداری کنید. حدود 55 پیشخوان مختلف از این شرکت وجود دارد که در مسیر اتوبوس های تندرو و بی آرتی استانبول به چشم می خورند. 

5- دستگاه های خودکار شارژ یا OSM: با استفاده از این دستگاه ها به راحتی می توانید استانبول کارت خود را شارژ کنید. این دستگاه ها چند زبانه بوده و برای استفاده از آن، فرمان های صوتی پخش می شود. این دستگاه ها تنها اسکناس های 5، 10 و 20 لیری را قبول می کنند. 

چطور از مترو استانبول استفاده کنم؟

همانطور که گفتیم متروی استانبول در حال حاضر از 6 خط تشکیل می‌شود. 4 خط دیگر نیز در دست احداث قرار دارند. در این مطلب به بررسی خطوط مشغول فعالیت، از M1 تا M6، می‌پردازیم.

خط M1

اولین خط، مسیر بین منطقه ینی کاپی تا فرودگاه آتاتورک و کیرازلی است. این اولین خط احداث شده در متروی شهر استانبول محسوب شده و در طول 26 کیلومتر آن، 23 ایستگاه وجود دارد. در سال 2014، به وسیله افزایش طول M1 برای 0.7 کیلومتر بیشتر، آخرین ایستگاه به منطقه ینی کاپی رسید.

خط M2

دومین خط مترو از ینی کاپی تا Hacıosman کشیده شده است. سال احداث آن 2000 بوده و متشکل از 16 ایستگاه با 23.5 کیلومتر طول است. در سال 2014، 3.5 کیلومتر (3 ایستگاه) به خط دوم اضافه شد تا انتهای آن به منطقه ینی کاپی برسد.

خط M3

کیرازلی تا Metrokent–Olimpiyat از طریق خط سوم به هم متصل می‌شوند. طول آن 15 کیلومتر بوده و 11 ایستگاه دارد. قرار است 9 کیلومتر دیگر متشکل از 7 ایستگاه جدید به سومین خط متروی استانبول افزوده شود. این خط در مقایسه با M1 و M2 بسیار جدیدتر بوده و احداث آن به سال 2013 برمی‌گردد. با تکمیل خط دوم در طرح جدید، انتهای آن به باکرکوی خواهد رسید.

خط M4

منطقه کادیکوی تا Tavşantepe، به وسیله 26 کیلومتر مسیر زیرزمینی به یکدیگر وصل می‌شوند. خط چهارم متشکل از 19 ایستگاه بوده و در سال 2012 راه‌اندازی شده است. قرار است به وسیله گسترش آن برای 7 کیلومتر دیگر (4 ایستگاه)، انتهای آن به فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن برسد.

خط M5

اسکودار و محله سکمکوی از طریق خط پنجم متروی استانبول به یکدیگر ارتباط دارند. M5 تازه تاسیس‌ترین خط در سیستم قطار زیرزمینی شهری استانبول بوده و راه‌اندازی آن به سال 2017 برمی‌گردد. طول و تعداد ایستگاه‌های آن به ترتیب 20 کیلومتر و 16 ایستگاه است.

خط M6

خط ششم متروی استانبول را باید نوعی مینی مترو دانست که دارای 3 کیلومتر طول و 4 ایستگاه است. منطقه لونت و بوگازیچی از طریق آن به هم متصل شده‌اند.

ایستگاه‌های متروی استانبول

مجموعه تعداد ایستگاه‌های در حال فعالیت در متروی استانبول 89 مورد است. بیشتر آن‌ها زیر زمین قرار گرفته و برای رسیدن به پلتفرم، باید پله‌های هر ایستگاه را به سمت پایین طی کنید. در بالای ورودی هر ایستگاه، علامت M را به عنوان لوگوی متروی شهر، به همراه نام آن در پایین، مشاهده خواهید کرد. ایستگاه‌ها معمولا در پیاده‌روی خیابان‌ها ایجاد شده‌اند. برای برخی ایستگاه‌های جدید، خروجی‌هایی در بازارها و مراکز خرید ساخته خواهد شد.

از 89 ایستگاه، 73 مورد به طور کامل زیر زمین قرار دارند. 5 مورد دیگر مرتفع بوده و پلتفرم آن‌ها با زمین اطراف کمی فاصله دارد. 2 ایستگاه تقریبا زیر زمین قرار داشته و 9 مورد دیگر روی خاکریز ایجاد شده‌اند و با زمین دقیقا هم‌تراز هستند.

ساعت کار متروی استانبول

مترو و همچنین ترام زمینی، هر روز از 6 صبح الی 12 شب فعالیت می‌کنند. در برخی خطوط ساعت کار ممکن است تا 1 بامداد ادامه پیدا کند. به این ترتیب حتی در صورت شب زنده‌داری و گشت و گذار در شهر استانبول تا آخرین ساعات روز، همچنان می‌توانید با استفاده از مترو به هتل محل اقامت خود برگردید.

پرداخت هزینه: برای پرداخت هزینه های مترو تنها می توانید از استانبول کارت و بلیت های کاغذی استفاده کنید. 

استانبول کارت: 2.6 لیر ترکیه

بلیت:

 • یک سفره: 5 لیر ترکیه
 • دو سفره: 8 لیر ترکیه
 • سه سفره: 11 لیر ترکیه
 • پنج سفره: 17 لیر ترکیه
 • ده سفره: 32 لیر ترکیه

برای آن که نقشه کامل متروی استانبول را ببینید، اینجا کلیک کنید.

ایستگاه های مهم در خط M1 کدامند؟

در قسمت قبل در مورد اهمیت خط M1 توضیح دادیم و گفتیم که فرودگاه آتاتورک مهمترین و آخرین ایستگاهش است. اما در جهت M1 ایستگاه های مهم دیگری هم هستند:

 • یکی از آنها کُجاتِپه است. برای رفتن به مرکز خرید فروم استانبول و فروشگاه ایکیا در استانبول کافیست در ایستگاه کجا تپه از مترو پیاده شوید. درست کنار ایستگاه مترو فروم و ایکیا را خواهید دید.
 • ایستگاه مهم بعدی آکسارای است. توقف مترو کمی بالاتر از میدان آکسارای است. بنابراین کمی به سمت میدان که حرکت کنید می توانید از مسجد جامع تاریخی والیده سلطان دیدن کنید. مسجد جامع تاریخی سلیمانیه هم حدود 1.5 کیلومتر از محدوده آکسارای فاصله دارد و به راحتی می توانید از آن هم دیدن کنید. در همین محدوده حمام قدیمی سوفالار قرار گرفته است. یک حمام سنتی با سبک عثمانی که حدود 300 سال قدمت دارد. خیلی بزرگ نیست و داخل آن بازسازی شده و بسیار جالب است. حتما حمام عثمانی را اینجا تجربه کنید. در ضمنً آکسارای یکی از محله های خوب برای تبدیل پول تان به لیر است. علاوه بر اینکه می توانید از دیدنی های محله آکسارای لذت ببرید ، ترموای T1 هم با همین ایستگاه تقاطع دارد. این ترموا ایستگاه های مهمی را شامل می شود.
 • ایستگاه بعدی روی خط M1، ایستگاه توپکاپی است. این ایستگاه با جهت ترموای T4 تقاطع دارد.
 • ایستگاهی را به شما معرفی خواهیم کرد که اگر قصد خرید عمده پوشاک دارید، لازم است حتما با آن آشنا شوید؛ ایستگاه زِیتین بورنو. خیابان مِرتِر که محل عرضه پوشاک عمده است در نزدیکی همین ایستگاه قرار گرفته است.
 • ایستگاه های آتاکوی – شیرین اولرو باهچه لی اِولر هم از نظر تقاطع با متروبوس مهم و شلوغ هستند.

معرفی ایستگاه های خط M2 استانبول:

بعد از M1 خط متروی M2 که در تصویر پایین آن را به رنگ سبز می بینید، یکی از پرطرفدارترین خطوط مترو به خصوص برای گردشگران است. این خط در بین ایرانیان با نام خط تکسیم شناخته می شود. چون یکی از مهمترین ایستگاه های آن تکسیم است. این خط مترو از ینی کاپی شروع و به ایستگاه حاجی عثمان ختم می شود.

 • با استفاده از خط M2 می توانید به میدان تکسیم که ایستگاه دارد بروید، با فونیکولار خود را به کاباتاش برسانید و از گشت با کشتی لذت ببرید. همینطور می توانید در جاده استقلال قدم بزنید و خرید کنید. هتل های بسکمک در میدان تکسیم قرار گرفته که با وجود این خط حتی می توانید به راحتی از فرودگاه به هتل محل اقامت تان بروید و بالعکس.
 • دومین ایستگاه مهم در خط M2 ایستگاه وزنیجیلر یونیورسیتی است. این ایستگاه چون در محله لاله لی آکسارای قرار گرفته است دارای اهمیت است. علاوه بر اینها این ایستگاه با ترموای T4 هم تقاطع دارد.
 • ایستگاه بعدی که به شما معرفی می کنیم ایستگاه عثمان بی است. خیابان عثمان بی یکی از خیابان های معروف و قدیمی استانبول برای خرید لباس مجلسی و عروس است. از طرفی با پیاده شدن در این ایستگاه به خیابان نیشان تاشی هم دسترسی خواهید داشت. این خیابان دست کمی از عثمان بی ندارد و برای خرید مناسب است.
 • ایستگاه بعدی روی این خط هالیچ است. از این ایستگاه می توانید سوار اتوبوس شوید و به تله کابین استانبول بروید. همینطور می توانید با کمی پیاده روی به اسکله اِمینونو بروید. علاوه بر همه اینها ایستگاه هالیچ بسیار زیباست و می توانید از تماشای آن لذت ببرید.
 • ایستگاه گایرِت تِپه سه ایستگاه بعد از تکسیم و به طرف حاجی عثمان است. در این ایستگاه می توانید نزدیک مرکز خرید زورلو پیاده شوید. این ایستگاه با متروبوس هم تقاطع دارد.

معرفی خط متروی مارمارای

یکی از خطوط مترو مهم شهر استانبول و البته بزرگترین پروژه این شهر هم به حساب می آید؛ خط متروی مارمارای است. این خط مترو از زیر تنگه بُسفر، آسیا را به اروپا متصل میکند و شما به راحتی با این خط مترو می توانید بین دو قاره رفت و آمد کنید. این خط مترو تعداد ایستگاه های کمی دارد اما بسیار مهم هستند.

 • ایستگاه ینی کاپی در این خط هم وجود دارد. قبلا هم درباره اهمیت ینی کاپی توضیح دادیم. بنابراین اگر هر جایی باشید و خود را به ینی کاپی برسانید می توانید با خط متروی مارمارای از بخش اروپایی به بخش آسیایی بروید.
 • ایستگاه سرکیجی و اسکودار دو ایستگاه مهم دیگر در این خط هستند. در ایستگاه سرکیجی شما نزدیک به اسکله امینونو پیاده خواهید شد که البته با ترموای T1 هم تقاطع دارد. ایستگاه اسکودار هم اولین ایستگاه بخش آسیایی است در این ایستگاه حوالی برج دختر یا قیز کولسی پیاده می شوید. با چند دقیقه پیاده روی به برج دختر خواهید رسید.

تراموای استانبول

یکی از پرکاربردترین بخش های حمل و نقل استانبول در نزد گردشگران این شهر، تراموای آن است که اغلب نقاط مشهور و دیدنی های استانبول را به هم مرتبط می کند. در مجموع 4 خط تراموا در استانبول وجود دارد:

 • 1- خط T1: این خط محله کاباتاش را به باغجیلاش (Bağcılar) متصل می کند. 
 • 2- خط T2: این خط تراموا، همان تراموا قدیمی و معروف استانبول است که از میدان تکسیم تا ایستگاه تونل شیشانه ادامه دارد.
 • 3- خط T3: این تراموا در مسیری کوتاه حرکت کرده و ایستگاه کادیکوی را به جارشی (Çarşi) متصل می کند. 
 • 4- خط T4: این خط تراموا از توپکاپی در منطقه فاتح آغاز شده و تا ایستگاه مسجد سلام در منطقه سلطان‌غازی ادامه می یابد.

ساعات کار: ساعت کار تراموا از ۶ صبح تا ۱۲ نیمه شب یا 1 بامداد است، که بستگی به خط مورد نظر و جهت حرکت آن دارد.

 پرداخت هزینه: برای پرداخت هزینه های تراموا نیز تنها می توانید از استانبول کارت و بلیت های کاغذی استفاده کنید. 

استانبول کارت: 2.6 لیر ترکیه

بلیت :

 • یک سفره: 5 لیر ترکیه
 • دو سفره: 8 لیر ترکیه
 • سه سفره: 11 لیر ترکیه
 • پنج سفره: 17 لیر ترکیه
 • ده سفره: 32 لیر ترکیه

برای آن که نقشه کامل ترامواهای استانبول را ببینید، اینجا کلیک کنید. 

چطور از خط ترموا T1 استفاده کنم؟

 ترموای T1 در این جهت از مکان های دیدنی زیادی عبور می کند. این خط تراموا از اسکله کاباتاش شروع شده و در جهت خود از اسکله امینونو و سپس از مسجد ایاصوفیه، سلطان احمد، بازار سرپوشیده شهر استانبول و میدان آکسارای می گذرد در ادامه این خط ترموا راه خود را تا منطقه زیتون برنو، مرتر و گون گورن ادامه داده و به محله باجیلار می رسد. اگر در ایستگاه گون گورَن پیاده شوید می توانید به راحتی از مرکز خرید کاله دیدن کنید.

خوب است بدانید که آسان‌ترین راه برای جابه جایی بین سلطان احمد و بی اوغلو ، استفاده از ترامواست. هر ۵ دقیقه یک سرویس از ایستگاه خارج می‌شود.

چطور ارزان تر با مترو یا ترموا در استانبول سفر کنیم؟

با خرید استانبول کارت به راحتی می توانید باز هم در هزینه های رفت و آمد خود صرفه جویی کنید. این کارت را می توانید از مترو یا دکه ها خرید روزنامه تهیه کنید. اطلاعات بیشتر را در مطلب استانبول کارت چیست؟ مطالعه کنید.

فونیکولار یا قطار کابلی

خوب است بدانید که در استانبول یک سیستم قطار کابلی هم وجود داشته که دو خط دارد. خط F1 میدان تکسیم را به اسکله کاباتاش (Kabataş) و خط F2 تونل شیشانه را به کادیکوی (برج گالاتا) متصل می کند. بنابراین به راحتی می توانید برای رسیدن به قایق ها و کشتی ها و یا برج گالاتا از قطار کابلی استفاده کنید

تاکسی های عمومی

قیمت پایه تاکسی های استانبول 4 لیر ترکیه است و به ازای هر ۱ کیلومتر 2.5 لیر ترکیه به هزینه ها افزوده می شود. خوب است بدانید برای ۱ ساعت انتظار، هزینه ای برابر با 23.1 لیر ترکیه دریافت می کنند.

استانبول پر از تاکسی‌های زرد است که راننده‌های آن به سه دسته دیوانه سرعت، بازیگر و هیچ‌کدام! تقسیم می‌شوند. اگر گیر دسته اول افتادید و احساس خطر کردید تنها به فارسی هشدار بدهید :”یواش!” (‘yavaş!’ از مزایای شباهت های زبان فارسی و ترکی). رانندگان دسته دوم علاقه زیادی به شکار مسافران پولدار دارند. تمام تاکسی‌ها موظند که از تاکسی متر استفاده کنند و رانندگان این دسته اغلب تمایلی به استفاده از تاکسی متر ندارند و یا ادعا می‌کنند که تاکسی‌مترشان خراب است و در نهایت از شما پول بیشتری طلب می‌کنند. بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق این است که از همان اول یادآور شوید که بدون تاکسی متر سوار تاکسی نمی‌شوید.

 • از سوار شدن تاکسی در نزدیکی ایاصوفیه و دیگر مکان های توریستی معروف بپرهیزید! اغلب بیشتر از نرخ معمول طلب می‌کنند.
 • باید بدانید که اگر بخواهید با استفاده از تاکسی از روی بسفر عبور کنید و تاکسی به علت نداشتن کمربند جریمه شود، این مقدار به کرایه شما اضافه می شود! بنابراین به وجود کمربند در تاکسی توجه کنید. 

گران تاکسی نگیریم!

احتمالا اگر به استانبول سفر کرده باشید یا با کسانی که تجربه سفر به استانبول یا دیگر شهرهای ترکیه را دارند، صحبت کرده باشید، حتما به شما درباره نرخ سرسام آور کرایه های تاکسی در ترکیه گفته اند. در اینجا نکاتی را به شما می گوییم تا قبل از سوار شدن به تاکسی رعایت کنید. البته این نکات باعث ارزان شدن نرخ تاکسی نخواهد شد اما حداقل کمک می کند تا گران تر از معمول کرایه پرداخت نکنید.

 • قبل از سوار شدن به تاکسی مقصدتان را به راننده بگویید و از او بخواهید هزینه را تا رسیدن به مقصد به شما بگوید. اگر به هردلیلی هزینه را به شما نگفت، سوار این تاکسی نشوید. اکثر راننده ها می دانند دقیقا هزینه چقدر خواهد شد.
 • قبل از سوار شدن پول تان را خرد کنید. مثلا از اسکناس های 100 یا 200 لیر برای پرداخت کرایه استفاده نکنید؛ گاهی برای پس دریافت بقیه پول از راننده دچار دردسر خواهید شد. البته همه این طور نیستند اما مواردی دیده شده و بهتر است برای اینکه سفر خوب و کم حاشیه ای داشته باشید این نکات را رعایت کنید.

انواع اتوبوس

 اتوبوس های شهر استانبول را می توان به دو نوع عمده اتوبوس های خصوصی و اتوبوس های شهری تقسیم کرد. اتوبوس های خصوصی، به رنگ سبز و آبی بوده و بخش مقصد آن ها بر روی علائم زرد رنگ و غیر دیجیتال نصب شده است. اتوبوس های عمومی شهر اما قیافه های متفاوتی دارند و آن ها را در رنگ های متنوعی خواهید دید. مثلا اتوبوس های قدیمی تر قرمز و اتوبوس های جدید سبز رنگ هستند. 

هزینه: 1.6 لیر ترکیه

ساعات کار: 6 صبح تا نیمه شب

پرداخت هزینه: نقد یا استانبول کارت

* اتوبوس های بی آر تی

یکی از جدیدترین انواع اتوبوسی که در استانبول می توان دید، اتوبوس های سریع و بی آر تی هستند که با نام مترو باس (Metrobüs) شناخته می شوند. این اتوبوس ها لاین هایی جداگانه و سرعت قابل توجهی در جا به جایی مسافران دارند. برخی از این اتوبوس های نیز به صورت شبانه روزی فعالیت می کنند. 

پرداخت هزینه: استانبول کارت

هزینه ها: هزینه اتوبوس سواری در استانبول، بر حسب تعداد ایستگاه هاییست که پشت سر می گذارید. به این منظور باید هم به هنگام ورود و هم به هنگام خروج کارت بزنید. توجه داشته باشید، در صورتی که تنها یک بار و در هنگام ورود کارت زده باشید، هزینه ای برابر با 2.95 لیر ترکیه از کارت شما کسر می شود.

ساعات کار: 6 صبح تا نیمه شب یا 24 ساعته

البته در نظر داشته باشید که اگر در طی ساعات 00:00 تا 6 صبح از اتوبوس های بی آر تی استفاده کنید، هزینه آن ها بدون توجه به ایستگاه ها محاسبه می شود و 2.95 لیر ترکیه خواهد بود. 

از جمله خطوط اتوبوسی که به صورت 24 ساعته فعالیت می کنند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خط 73، مسیر میدان تکسیم تا فرودگاه بین المللی آتاتورک
 • خط 110، میدان تکسیم تا کادیکوی
 • خط 112، میدان تکسیم تا بوستانسی
 • خط 25T، میدان تکسیم تا ساری‌یر
 • خط 40، میدان تکسیم تا ساری‌یر
 • خط 89C، میدان تکسیم تا باشاکشهر
 • خط E10، کادیکوی تا فرودگاه بین المللی صبیحا گوکن
 • خط 15F، کادیکوی تا اوسکودار
 • خط 130، کادیکوی تا توزلا
 • خط 34A، سوگوتلوچشمه تا ادیرنکاپی
 • خط 34، آوجیلار تا زینجیرلیکولو

 

با دولموش های استانبول به راحتی رفت و آمد کنید

دولموش یعنی پر شده؛ در استانبول، به نوعی ون یا مینی بوس که تا پر نشده حرکت نمی کند، دولموش گویند. این وسایل نقلیه جایگزینی برای تاکسی ها هستند. تقریبا همه جا دیده می شود و هزینه آن ارزان است . دولموش ها از جهت مشخصی می گذرند. قبل از رسیدن به ایستگاه مورد نظر بگویید: اینه جِک وار یعنی کسی اینجا پیاده می شود.

سفر بین دوقاره را با قایق های استانبول امتحان کنید

در استانبول، برای جهت بین دو قاره آسیا و اروپا و یا رفتن به جزایر پرینس باید از کشتی ها و قایق های مسافربری استفاده کنید. قایق های تفریحی تندرو استانبول از اسکله های کاباتاش، کادیکوی، بوستانچی، مالتپه و کارتال حرکت می کنند تا به جزایر پرینس برسند. در میان این جزایر، جزیره بیوک آدا از همه زیباتر و پرطرفدارتر است. برای رسیدن به این جزیره باید تا ایستگاه آخر بروید. لذت قایق سواری در آب های استانبول و درنهایت قدم زدن در کوچه پس کوچه های دل نواز جزیره بیوک آدا را از دست ندهید.

اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید، می توانید مستقیما با همکاران ما در ترکیه تماس بگیرد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مدیریت

اینک که با خدماتی متمایز از طریق مؤسسه بین المللی عدد طلایی، که برآیند تلاش پرسنل ما از ملیتهای گوناگون است، توانسته ایم به عنوان عنصری نام آشنا برای خدمت خارجیان ترکیه از جمله ایرانیان بدل شویم، یزدان پاک را شاکریم. و از این که مورد اعتماد و لطف جمع کثیری از هموطنان ساکن ترکیه واقع شده ایم، احساس غرور می کنیم. و به همان میزان نیز احساس مسئولیت داریم. با نگاهی علمی و بر مبنای ارزش های کلیدی معین شده در منشور اخلاقی مؤسسه بین المللی عدد طلایی، با شعار ” عدد طلایی با آنکه موسسه ای جهانی است اما خانه ایرانیان است”سعی داریم در خدمت به ایرانیان بیش از سایر ملیت ها کوشا باشیم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن