مدارس دولتی،خصوصی و بین المللی ترکیه

ثبت نام مهد کودک ، پیش دبستانی و مقطع ابتدایی مدارس دولتی

اگر قصد مهاجرت یا اقامت در ترکیه را دارید و فرزندانتان در سنین پیش از دبستان هستند، قطعا موضوع مهد کودک های ترکیه‌ یکی از دغدغه های شما خواهد بود.

این که آیا مهد کودک فرزندتان را به عنوان یک خارجی می پذیرد یا نه؟؛ فرزندتان ترکی بلد نیست و آیا می تواند با بچه ها ارتباط برقرار کند؟؛ از پس هزینه های مهد کودک های ترکیه‌ بر می آیید یا خیر؟، همه این سوال ها حتما برای شما هم پیش آمده است.
قبل از هر چیز باید بدانید که در صورت اخذ اقامت ترکیه و داشتن کارت اقامت به راحتی می توانید فرزندتان را در مهد کودک یا مدرسه ثبت نام کنید؛ در مورد این مساله خیالتان راحت باشد.
از طرفی، رفتن فرزند شما به مهد کودک و ارتباط او با بچه های ترک باعث می شود که خیلی زود زبان ترکی را یاد بگیرد.
امروزه بیشتر مهد کودک های ترکیه معلم انگلیسی دارند و کودک تان می تواند در کنار زبان ترکی، انگلیسی نیز یاد بگیرد.

مهد کودک های ترکیه‌

شرایط و هزینه مهد کودک های ترکیه

همانطور که قبلا هم گفتیم، در صورت اخذ اقامت ترکیه و داشتن کارت اقامت به راحتی می‌توانید فرزندتان را در مدارس و یا مهد کودک های ترکیه ثبت ‌نام کنید. هزینه مهدکودک به طور متوسط ماهانه ۸۰۰ لیر است که شامل غذا و لباس فرم نیز می ‌شود که لباس فرم برای بچه های بزرگ تر است.

مهم‌ترین نکته ‌ای که باید بدانید این است که در ترکیه مربی مهدکودک صرف داشتن مدرک مرتبط، استخدام نمی‌ شود. برای استخدام یک مربی بارها در زمینه‌ های گوناگون از جمله روان ‌شناسی با او مصاحبه می‌شود. حتی مصاحبه ‌کننده نقش یک کودک را بازی می‌کند و تا جایی که می‌تواند متقاضی را به چالش می‌کشد.

طرف مقابل به عنوان یک مربی حرفه ‌ای می ‌بایست از پس تمام این چالش ‌ها بر بیاید تا بتواند در یک مهد‌کودک استخدام شود. بنابراین، خیال‌تان از بابت سلامت روانی مربی مهدکودک و امنیت فرزندتان در مهد کودک های ترکیه راحت باشد.

ثبت نام در مهد کودک های ترکیه به چه شکل است؟

برای ثبت نام اولین قدم داشتن اقامت ترکیه یا شهروندی ترکیه است که در مورد آن توضیح دادیم. قدم دوم ثبت آدرس خود در اداره نفوس است که بصورت زیر باید انجام بدهید:

برای ثبت آدرس باید با داشتن یکی از قبض های آب، برق یا گاز که به نام سرپرست خانواده باشد + کارت اقامت تمام اعضا خانواده به اداره نفوس محله ی خود که در ساختمان فرمانداری یا کای مکاملیک (Kaymakamlikاست بروید و آدرستان را ثبت کنید .

در صورت تغییر آدرس باید به اداره نفوس اعلام کنید .

ثبت کردن آدرس در اداره نفوس اهمیت زیادی دارد چون که تمامی ادارات ترکیه بهم لینک هستند و شما با مراجعه به هرکدام در صورت ثبت نشدن آدرس انجام امور اداری ممکن نیست.

ولی برای ثبت نام به دو نکته زمان ثبت نام و سن فرزندتون باید توجه داشته باشید :
۱ .زمان ثبت نام از هفته ی سوم ماه هازیران یعنی همون اواخر خرداد شروع میشه و تا شروع سال تحصیلی ادامه دارد.
۲ .سن فرزند شما برای مهد کودک باید ۳ سال کامل باشه و ابتدایی از ۶۶ ماه به بالا رو قبول میکنن.

قدم سوم شما با وارد کردن شماره کارت اقامت خود که با ۹۹ شروع میشود در سایت e-okul با توجه به آدرس تان در سیستم نزدیکترین مدرسه به شما معرفی میشه و شما در همان سایت پیش ثبت رو باید انجام دهید.

قدم چهارم انجام ثبت نام قطعی است که در مدرسه انجام میشه وشما باکامل کردن مدارک مورد نیاز که شامل اصل کارت اقامت و کپی آن ، عکس و … ثبت نام قطعی انجام میدهید.

ثبت نام برای کسانی که در نیمه راه هستند و برای ادامه تحصیل به ترکیه آمده اند بصورت زیر میباشد:

پرونده تحصیلی فرزند را باید به زبان ترکی ترجمه کنید و از کنسولگری ایران در استانبول تاییدیه مدارک رو باید بگیرید و بعد از اداره کای مکاملیک محل خود مدارک راتایید کنید و به آموزش و پرورش منطقه خود رفته و تقاضای معادل سازی یا همون دنکلیک بلگسی رو بدهبد که جواب آن بین ۱ تا ۲ ماه طول میکشد .
شما بعد از گرفتن برگه از آموزش و پرورش باید ثبت نام رو طبق مراحل بالا انجام دهد .

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مدیریت

اینک که با خدماتی متمایز از طریق مؤسسه بین المللی عدد طلایی، که برآیند تلاش پرسنل ما از ملیتهای گوناگون است، توانسته ایم به عنوان عنصری نام آشنا برای خدمت خارجیان ترکیه از جمله ایرانیان بدل شویم، یزدان پاک را شاکریم. و از این که مورد اعتماد و لطف جمع کثیری از هموطنان ساکن ترکیه واقع شده ایم، احساس غرور می کنیم. و به همان میزان نیز احساس مسئولیت داریم. با نگاهی علمی و بر مبنای ارزش های کلیدی معین شده در منشور اخلاقی مؤسسه بین المللی عدد طلایی، با شعار ” عدد طلایی با آنکه موسسه ای جهانی است اما خانه ایرانیان است”سعی داریم در خدمت به ایرانیان بیش از سایر ملیت ها کوشا باشیم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن