گردشگریموزه های استانبول

موزه هوانوردی

istanbul aviation museeum

موزه حمل و نقل هوایی استانبول | Istanbul Aviation Museum

موزه حمل و نقل هوایی استانبول(Istanbul Aviation Museum) یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های دیدنی استانبول است که مورد توجه گردشگران و متقاضیان تور استانبول است که همه روزه بازدیدکنندگان زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. موزه حمل و نقل استانبول در اصل زیر نظر ارتش ترکیه اداره شده و بر آن است که قدرت نظامی این کشور را به نمایش عمومی گذاشته و بخشی از تاریخ نظامی و جنگ‌های این کشور همچنین توانایی‌های متخصصان ترک را به شهروندان این کشور و توریست‌های خارجی نشان دهد و آن‌ها را تا جای ممکم تحت تأثیر قرار دهد. بسیاری از آژانس‌های مسافرتی ارائه دهنده تور استانبول نیز این موزه را در بازدیدهای خود می‌گنجانند.

تاریخچه شکل گیری موزه حمل و نقل استانبول
موزه حمل و نقل هوایی (Havacılık Müzesi یا Hava Kuvvetleri Müzes) یکی از موزه‌های دیدنی شهر استانبول است که اندکی با موزه‌های معمولی تفاوت دارد. این موزه که قدمت زیادی دارد و یکی از اولین موزه‌های افتتاح شده در ترکیه محسوب می‌شود، تنها مکانی برای نگه داری آثار و یادبودهای تاریخی نیست که به نمایش عموم گذاشته می‌شود؛ بلکه بخشی از صنعت و دست آوردهای نظامی نیروی هوایی و ارتش ترکیه در آن وجود دارد به علاوه بخشی از تاریخ جنگ‌ها و نبردها و دلاوری‌های ارتش ترکیه و یادبود جان فشانی های سربازان این کشور.

موزه حمل و نقل استانبول در منطقه باکیرکوی(Bakırköy) قرار داشته و در مساحتی بالغ بر هفتصد هزار فوت (چیزی حدود شصت و پنج هزار متر مربع) احداث شده است.

در سال میلادی ۱۹۱۲ میلادی و پس از پایان جنگ جهانی اول بسیاری از هواپیماهای آلمانی در ترکیه باقی ماندند. برخی از این هواپیماها سالم و برخی دیگر در پی جنگ آسیب‌های جدی دیده بودند. در آن زمان مقامات ترک برای حفظ بخشی از تاریخ تصمیم به حفظ و نگه داری این بقایای جنگی در مکانی امن گرفتند.

در سال ۱۹۶۰ ایده ایجاد یک موزه صنعت هوایی در ترکیه شکل گرفت و اداره موزه صنایع هوایی شکل گرفت و محل ابتدایی استقرار این موزه در فرودگاه بین المللی ازمیر بود. پس از افتتاحیه موزه مشکلاتی چون دوری از مرکز شهر باعث شد استقبال چندان زیادی از آن نشود و تعداد بازدیدها بسیار اندک بود. به همین دلیل مسئولین موزه به دنبال مکانی مناسب تر برای احداث موزه جدید بودند که سرانجام در سال ۱۹۷۷ کار ساخت موزه جدید در منطقه ای نزدیک آکادمی نظامی استانبول (stanbul-Yeşilköy) آغاز و در سال ۱۹۸۳ تکمیل شد.

افتتاح رسمی این نمایشگاه صنعت هوایی در سال ۱۹۸۵ توسط ژنرال هالیل سوزر فرمانده وقت نیروی هوایی ترکیه انجام شد و بازدید از این موزه پس از سال ۱۹۸۵ تا کنون برای عموم آزاد است. افتتاح رسمی این نمایشگاه صنعت هوایی در سال ۱۹۸۵ توسط ژنرال هالیل سوزر فرمانده وقت نیروی هوایی ترکیه انجام شد و بازدید از این موزه پس از سال ۱۹۸۵ تا کنون برای عموم آزاد است.

داخل موزه حمل و نقل هوایی Yeşilköy

وقتی سال 1960 آمد ، فرمانده نیروی هوایی Hv.Org. frfan Tansel برای ایجاد موزه حمل و نقل هوایی دستورالعمل داد و خود اولین قدم ها را برداشت. در نتیجه مطالعات طولانی ، این موزه در 15 مه 1971 در ازمیر افتتاح شد. با این حال ، به دلیل دسترسی دشوار به موزه ، این موزه مورد توجه کافی قرار نگرفت و در سال 1985 به مکان فعلی خود در یسیلکای استانبول منتقل شد.این موزه در زمینی به مساحت 15000 متر مربع ، شامل 3000 متر مربع فضای سرپوشیده و 12000 متر مربع فضای باز تأسیس شده است. بسیاری از قطعات نادر مانند وسایل نقلیه هوایی ، مجموعه های مدل مورد استفاده نیروی هوایی ترکیه تا به امروز ، ابزار و تجهیزات مورد استفاده در حمل و نقل هوایی ، لباس کشته شدگان هوانوردی ترکیه ، مصنوعاتی درباره ماجرای حمل و نقل هوایی از گذشته تا به امروز وجود دارد. علاوه بر این ، پس از بازدید از موزه ، امکان نفس کشیدن در کافه و نوشیدنی و تعویض هواپیماهای مدل از فروشگاه موجود در این موزه با قیمت بسیار مناسب وجود دارد.با توجه به قیمت های مناسب ، بخش های بسیار جالب ، دریچه ای برای تاریخ ترکیه و کشته شدگان و یک مکان دیدنی خوب که می توان به راحتی بازدید کرد ، مطمئناً یکی از مکان هایی است که در استانبول دیده می شود

اشیا و آثار نگهداری شده در موزه حمل و نقل استانبول
بازدید کنندگان از موزه حمل و نقل استانبول می‌توانند در حین بازدید از این موزه به تماشای:

 • انواع سلاح‌های دفاعی هوایی
 • هواپیماهای جنگنده قدیمی
 • هواپیماهای آسیب دیده از جنگ جهانی اول
 • هواپیماهای به غنیمت گرفته شده
 • هواپیماهای ملخی
 • انواع هلیکوپتر
 • جنگنده‌هایی با موتور جت
 • عکس‌ها و پوسترها
 • مدال‌ها و نشان‌های افتخار
 • وسایل شخصی خلبانان و افسران ترک
 • و…

همچنین خانواده سربازان و جنگجویان ترک نیز بخشی از لوازم و خاطراتشان را به این موزه تقدیم کرده‌اند که دیدن آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود.

ساعتهای بازدید موزه حمل و نقل هوایی Yeşilköy

 • روزهای هفته 09:00 تا 17:00
 • آخر هفته 10:00 تا 18:00

این موزه روزهای دوشنبه و در اولین روزهای سال نو ، ماه رمضان و عید قربان تعطیل است. جدا از این روزها ، موزه باز است. زمان بازدید از آخر هفته نیز در تعطیلات عمومی اعمال می شود. فروش بلیط 45 دقیقه قبل از بسته شدن موزه به پایان می رسد.برای سفر یا گروه های مدرسه ، لطفا با havacilikmuzesi@hho.edu.tr یا با شماره 0212 663 24 90-2268 تماس بگیرید.

هزینه ورودی موزه حمل و نقل هوایی Yeşilköy

 • بزرگسالان 10 TL
 • برای دانش آموزان و زیر 18 سال رایگان
 • ورود به موزه برای دانشجویان و زیر 18 سال رایگان است. کارت موزه معتبر نیست.

شرایط ورود رایان به موزه حمل و نقل هوایی Yeşilköy:

 • معلمان در هفته گردشگری 15-22 آوریل و هفته معلمان 18-24 نوامبر
 • همه کودکان در 23 آوریل هفته جشنواره کودک
 • کلیه بازدید کنندگان در هفته 18 و 24 مه موزه ها
 • کلیه بازدید کنندگان در 18 مارس ، 01 ژوئن ، 30 آگوست ، 29 اکتبر و 10 نوامبر
 • دارندگان کارت مطبوعات ، جانبازان و افراد بالای 60 سال در طول سال
 • آنها دسترسی رایگان به موزه دارند.

Yeşilköy Havacılık Mzzesi کجاست؟

این موزه درست در کنار شرکت پشتیبانی آکادمی نیروی هوایی در یسیلکای ، جنب فرودگاه نظامی قرار دارد. اگر می خواهید با ماشین شخصی خود به موزه بیایید ، باید از طریق E-5 به فرودگاه آتاتورک بروید و پس از رسیدن به فرودگاه به جاده ساحلی برگردید. به محض عبور آکادمی نیروی هوایی در جاده ساحلی و چرخش به راست ، می توانید به موزه برسید. به محض ورود به علائم جاده ساحلی ، به موزه برخورد خواهید کرد که به راحتی شما را راهنمایی می کند.اگر می خواهید با وسایل نقلیه عمومی همراه شوید ، بهترین گزینه جایگزین قطار مسافرتی Sirkeci Halkalı است. پس از پیاده شدن در ایستگاه Yeşilköy ، تنها 5-10 دقیقه برای رسیدن به موزه خواهید داشت. به همین دلیل ، کسانی که از طرف آناتولی آمده اند می توانند توسط سرکسی یا از طریق دریا به Eminönü یا Karaköy و از آنجا به خط راه آهن به مرمر در تور استانبول ارزان بیایند.

   

موزه هوانوردی استانبول همه روزه از ساعت 10:00 الی ساعت 22:00 باز می باشد.

سخن آخر درباره موزه هوانوردی استانبول

در آخر امیدواریم که در سفر به ترکیه با تور استانبول، خاطراتی طلایی و بسیار زیبا را برای خود و همراهانتان رقم بزنید و از این سفر لذت ببرید.
و همچنین آرزو داریم این مطلب شما را به‌طور کامل با موزه هوانوردی استانبول آشنا کرده و راهنمایی برای خرید در استانبول برای شما بوده باشد.

اگر قبلاً به موزه هوانوردی استانبول رفته‌اید خیلی خوشحال می‌شویم که نظرات و تجربیات خود را در طول بازدید از این مکان دیدنی در زیر این مطلب با ما در میان بگذارید تا دیگران هم بتوانند از نظرات و تجربه‌های شما بهره‌مند شوند.

نحوه دسترسی به موزه هوانوردی استانبول

موزه نیزوهای هوایی استانبول در Yesilkoy ، در فاصله ۶ کیلومتری ترمینال فرودگاه آتاتورک استانبول واقع شده است. به همین ترتیب ، آسانترین راه برای رسیدن به آنجا از فرودگاه با تاکسی است. از طرف دیگر ، شما می توانید با مترو  به ایستگاه Yesilkoy بروید و از آنجا فقط با یک پیاده روی کوتاه به موزه برسید.

آدرس موزه هوانوردی استانبول

Yeşilköy Mahallesi,, Eski Havaalanı Caddesi,, 34149 Bakırköy/İstanbul, Turkey

نقشه و موقعیت جغرافیایی موزه حمل و نقل هوایی استانبول

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مدیریت

اینک که با خدماتی متمایز از طریق مؤسسه بین المللی عدد طلایی، که برآیند تلاش پرسنل ما از ملیتهای گوناگون است، توانسته ایم به عنوان عنصری نام آشنا برای خدمت خارجیان ترکیه از جمله ایرانیان بدل شویم، یزدان پاک را شاکریم. و از این که مورد اعتماد و لطف جمع کثیری از هموطنان ساکن ترکیه واقع شده ایم، احساس غرور می کنیم. و به همان میزان نیز احساس مسئولیت داریم. با نگاهی علمی و بر مبنای ارزش های کلیدی معین شده در منشور اخلاقی مؤسسه بین المللی عدد طلایی، با شعار ” عدد طلایی با آنکه موسسه ای جهانی است اما خانه ایرانیان است”سعی داریم در خدمت به ایرانیان بیش از سایر ملیت ها کوشا باشیم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن