گردشگریمکان های تفریحی و دیدنی ترکیه

جزایر پرنس استانبول

Princes islands

بهترین جزایر استانبول برای تفریحات ساحلی کدامند؟

بهترین جزایر استانبول: شهر استانبول بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه است که از دو بخش آسیایی و اروپایی تشکیل شده است. از بالا دریای سیاه و از پایین دریای مرمره استانبول را احاطه کرده‌اند و کانال بسفر، که راه ارتباطی میان این دو دریا است، از میان استانبول می‌گذرد. جزایر استانبول که به مجموعه جزایر پرنس معروف هستند، در سمت آسیایی استانبول و در دریای مرمره قرار دارند. ۹ جزیره پرنس (۴ جزیره‌ی بزرگ و ۵ جزیره‌ی کوچک)  به علاوه‌ی جزیره‌ی کوچک گالاتاسارای، جزایر استانبول را تشکیل می‌دهند که قصد داریم به معرفی آن‌ها بپردازیم.جمعیت این جزایر تقریباً ۲۰ هزار نفر است اما در تابستان نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر می‌رسد این اعداد و ارقام نشان دهنده علاقه توریستان به این جزایر می باشند که مکان های تاریخی و توریستی بسیار زیبایی دارند .

در تمام سلسله جزایر پرنس استفاده از وسایل حمل و نقل موتوری ممنوع است و عبور و مرور تنها با دوچرخه و درشکه انجام می‌شود.

جزیره بیوک آدا استانبول

1.جزیره بیوک آدا (Büyükada) :

تاریخچه جزیره بیوک آدا استانبول

این جزیره در دوران امپراطوری بیزانس، مکان تبعید، مذهبی و روحانی بوده است. در سال 569میلادی، جاستین دوم، امپراطور بیزانسی، یک قصر و یک کلیسا در این جزیره ساخت. این ساختمان، متشکل از چند کلیسا بوده که از آنها، به عنوان زندان برای شاهزادگان تبعیدی استفاده می کردند. این جزیره در طول سال ها، اتفاقات عجیب و بسیاری به خود دیده مثل اسکان کشیش ها، پناهندگی لئون تروتسکی رهبر انقلابیون بلشویک روسیه و … . اما در زمان عثمانی، این جزیره بیشتر به یک تفرجگاه در فصل تابستان تبدیل شد. در آن زمان آمریکایی ها، یونانی ها و یهودی هایی که مقیم استانبول بودند، بیوک آدا را یک تفرجگاه تابستانی می دانستند و بیشتر اوقات تفریحات خود را در بیوک آدا سپری می کردند، با اینکه ترک ها، دیگر قسمت های دریای مدیترانه را برای تابستان انتخاب می کردند. بسیاری از ساختمان ها و ویلاهایی که در این جزیره مشاهده می کنید، از همان دوران تاکنون پابرحا مانده اند.

مختصری در مورد کلیت جزیره بویوک آدا استانبول

در اطراف استانبول، در میان آب‌های دریای مرمره، ۹ جزیره وجود دارند که از آن‌ها با عنوان جزایر پرنس یاد می‌شود. جزیره بیوک آدا در زمره‌ی جزایر بزرگ است و اصلاً بزرگ‌ترین‌شان است. نام این جزیره در زبان ترکی دلالت دارد بر بزرگی این جزیره و معنای آن «جزیره‌ی بزرگ» است. این جزیره، هم تاریخی غنی دارد و هم طبیعتی عالی. ازهمین روست که اگر به آن وارد شوید هم می‌توانید به دیدن مناطق طبیعی بروید و هم از بناهای تاریخی آن دیدن کنید.

 

تاریخچه جزیره بیوک آدا استانبول

جاذبه های گردشگری و دیدنی جزیره بیوک آدا استانبول

توریست ها و گردشگران تور استانبول، علاوه بر تفریح و استراحت در این جزیره دوست داشتنی و پرطرفدار، میتوانند از جاذبه های گردشگری آن مثل کلیسای آییوس نیکولاس و الد گریک، مسجد حمیدیه، صومعه ها، عمارت های قدیمی، کلیساهای تاریخی و … دیدن کرده و اوقات فراغت خود را بگذرانند. اما یکی از دیدنی ترین جاذبه های این جزیره، یوجه تپه، مرتفع ترین نقطه این جزیره است که روی نوک قله کوه قرار داشته و روی آن کلیسای آیا یورگی قرار دارد.

جاذبه های گردشگری و دیدنی جزیره بیوک آدا استانبول

 خوردن صبحانه در جزیره بیوک آدا

در این جزیره خوردن صبحانه از صفای خاص خود برخوردار است، صفایی که انتقال آن از طریق کلمات ممکن نیست و صرفاً باید به این جزیره بروید و در یکی از مراکز صبحانه‌ی آن صبحانه بخورید تا بفهمید که در هوای پاک این جزیره و جوِ بسیار عالی آن در فصول بهار و تابستان، خوردن صبحانه می‌تواند چه صفایی داشته باشد. مرکز بویوک آدا پست می‌تواند یکی از بهترین مکان‌ها برای صفر صبحانه در این جزیره‌ی زیبا باشد.

شنا

نام «جزیره» همیشه همراه است با «آب»، حال آب می‌خواهد اقیانوس باشد یا دریا. جزیره بویوک آدا جزیره‌ای ست میان آب‌های دریای مرمره. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که در آب‌های دریای مرمره، بسیاری از شنا کردن پرهیز می‌کنند ولی برخی از اهالی این جزیره به شنا کردن در این دریا می‌پردازند. بسته به خود شما، از لحاظ حرفه‌ای‌بودن در امر شنا، شاید راه باز باشد برای شنا کردن در دریای مرمره در سواحل جزیره بویوک آدا استانبول.

دوچرخه‌سواری

از مشهورترین کارهای تفریحی‌ای که می‌توان در جزیره بیوک آدا انجام داد، دوچرخه‌سواری است. بسیاری از کسانی که به این جزیره می‌روند نخستین کاری که انجام می‌دهند اجاره‌ی دوچرخه و انجام دوچرخه‌سواری در محیطی زیبا و صفابخش و دل‌انگیز است. توصیه‌ی کسی که به این جزیره سفر کرده و ما در حال ذکر تجربیات او هستیم، این است که دوچرخه را از یکی از مراکز قدیمی این منطقه که بیش از ۶۰ سال است در حال اجاره‌ی دوچرخه است، اجاره کنید: مرکز Bisiklet Ticaret.

ضمناً چند نکته که باید در ارتباط با کرایه‌ی دوچرخه در این منطقه در نظر داشته باشید به قرار زیر هستند:

  • حتماً ترمزهای دوچرخه را پیش از اجاره‌کردن بررسی کنید.
  • مسیری اختصاصی برای دوچرخه‌سواری وجود ندارد و بنابراین ممکن است در مسیرتان گاری هم ببینید. پس سعی کنید با دقت و تمرکزی بالا دوچرخه‌سواری کنید تا خطر تصادف وجود نداشته باشد.
کلیسا حاجیا یورگی:

میدان منتهی به تپه‌ای که کلیسا در آن واقع شده است، منظره جالبی دارد. برای رفتن به کلیسا باید سوار قاطر شوید! سرتاسر میدان پر از قاطرهایی است که گردشگران خندان را برای بردن به کلیسا سوار می‌کنند. قاطر سواری و طی کردن مسیری که پر از درختان رنگارنگ است، تبدیل به خاطره بامزه‌ای می‌شود که می‌توان بارها آن را در میان جمع‌های دوستانه نقل کرد. البته ناگفته نماند می‌توانید پیاده هم به کلیسا بروید، اما با توجه شیب بالای تپه و مسیر طولانی آن، بهتر است همان قاطر سواری را انتخاب کنید.

ممکن است در آغاز سفر با قاطر، دچار استرس شوید که مبادا از پشت حیوان بیفتید یا مسیر را گم کنید، اما باید بگویم که اصلا جای نگرانی نیست و قاطرها حیوانات مطیع و آرامی هستند که اتفاقا حافظه تصویری قوی دارند و مسیر را به خوبی می‌شناسند. همچنین قاطر خیلی نرم‌تر و آرام‌تر از اسب حرکت می‌کند و اگر تجربه خوبی از اسب سواری ندارید، نباید نگران قاطرهای کلیسا باشید.

کلیسا در بالای تپه‌ای به نام یوجه تپه و در ارتفاع 202 متری واقع شده است. در سمت راست کلیسا منزلگاه کشیشان قرار گرفته است و در سمت چپ می‌توانید غذا خوری یوجه تپه را مشاهده نمایید که خوراکی‌هایی چون اسنک را سرو می‌کند. در جوار کلیسا نسیم خنکی پوست شما را نوازش می‌کند و بادی آرام در میان موهایتان می‌وزد؛ در آن بلندی می‌توانید دو تپه دیگه جزیره با نام هریستوس هیل را مشاهده کنید.

در ورودی کلیسا با ساعت‌ها و گردنبند‌هایی مواجه خواهید شد که آن‌ها را در محفظه‌های شیشه‌ای قرار داده‌اند، تمامی این‌ها هدایایی هستند که مردم محلی جهت تشکر به کلیسا اهدا کرده‌اند. اگه از بالا آمدن از تپه خسته شده‌اید و کم کم سیگنال‌های مبنی بر گرسنگی به ذهنتان ارسال می‌شوند، می‌توانید غذاهای گوشتی و خوشمزه غذاخوری یوجه تپه را امتحان کنید.

کلیسا حاجیا یورگی

یتیم خانه پرینکیپو:

یتیم خانه پرینکیپو را می توان قدیمی ترین سازه چوبی در اروپا دانست که از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری بیوک آدا محسوب می شود. این سازه چوبی در حد فاصل میان جزیره بیوک آدا و یونان است و مساحتی حدود ۲۰ هزار مترمربع دارد. قدمت یتیم خانه پرینکیپو به سال ۱۸۹۸ باز می گردد و در حدود سالهای  ۱۹۰۳ تا ۱۹۶۴ پذیرای یتیمان یونایی بوده است! اما سرانجام آتشی عظیم سال ۱۹۸۰ این سازه چوبی را طعمه خود قرار داد و به بخش های بسیاری از آن آسیب های جدی وارد نمود. این جاذبه ی دیدنی که مرمت و حفظش حدود ۵۰ میلیون یورو هزینه دارد، در لیست ۷ ساختمان در آستانه فروپاشی اروپا قرار گرفته است!

خوردن کباب‌ترکی

یک رستوران در نزدیکی کلیسای آیا یورگی وجود دارد بر روی یک تپه، که می‌توانید در آن بهترین و سنتی‌ترین کباب‌های ترکی بخورید و چشم‌اندازی از کلیسای آیا یورگی در برابر چشمان‌تان داشته باشید. این رستوران، با نام Yucetepe Kır Gazinosu، از سال ۱۹۷۸ مشغول به فعالیت است و یکی از قدیمی‌ترین رستوران‌‌های جزیره بویوک آدا استانبول است. در سفرتان به این جزیره سعی کنید کباب‌ترکی‌های این رستوران را از دست ندهید.

تماشای غروب خورشید در آیا یورگی

بسیاری از جزایر مشهور دنیا، از منطقه یا مناطقی برخوردار هستند که در آن منطقه یا مناطق می‌توان چشم‌اندازی فوق‌العاده دل‎انگیز از غروب خورشید داشت. این قضیه برای جزیره‌ی بویوک آدا هم صادق است. در نزدیکی کلیسای آیا یورگی، در پشت رستوران بالا، یک چشم‌انداز عالی برای غروب خورشید وجود دارد، چشم‌‌اندازی که می‌توانید تصویر آن را در بالا تماشا کنید.

شام‌خوردن در رستوران Eskibağ Terrace

رستوران‌های زیادی در جزیره بیوک آدا وجود دارند، اما در میان این‌ها چند رستوران خاص وجود دارند. یکی‌شان همان رستورانی است که در بالا به آن اشاره شد، اما رستورانی دیگر که صفای خاص خود را دارد رستوران Eskibağ Terrace است، رستورانی که برای شام‌خوردن می‌توانید به آن بروید و روی صندلی‌هایی چوبی بنشینید و لذت خوردن غذا در کنار آب را تجربه کنید.

خوردن بستنی خاص جزیره

به محض آن که به جزیره می‌رسید و از قایق پیاده می‌شوید، افرادی را می‌بینید که بستنی‌هایی بزرگ و مخروطی در دست دارند، بستنی‌هایی خاص با رنگ‌هایی متنوع. چندین بستنی‌فروشی عالی در آن منطقه وجود دارند که می‌توانید از بستنی‌های آن‌ها بخورید و لذت ببرید، از بستنی‌فروشی Yunus گرفته تا بستنی‌فروشی Sariyar Dondurmacisi.

دیدن از عمارت‌های باشکوه بویوک‌آدا

با دوچرخه که در جزیره بویوک آدا استانبول گشت‌وگذار کنید، می‌توانید شاهد چند تا از عمارت‌های باشکوه این جزیره باشید. به عنوان مثال، در خیابان Yirmiüç Nisan عمارت‌های دیدنی‌ای وجود دارند و کلاً این خیابان صفای خاصی دارد. چند تا از هتل‌های خوب این جزیره در همین خیابان واقع هستند.

یکی دیگر از خیابان‌های خوبی که در این جزیره وجود دارد و پر است از عمارت‌های قدیمی، خیابان Çankaya در منطقه‌ی Nizam است. در این خیابان عمارت‌های زیبایی وجود دارند.

ضمناً در منطقه‌ی Maden هم امکان دیدن از خانه‌ی تروتسکی وجود دارد. اگر خاطرتان باشد در بالا گفتم که تروتسکی مدتی در این جزیره اقامت داشته است. البته خانه‌ی تروتسکی در حال حاضر وضعیت خوبی ندارد و بنابراین نمی‌توانید وارد آن شوید.

دیدن از موزه‌ی Adalar

در این موزه، اشیایی تاریخی از تاریخ جزایر پرنس به نمایش گذاشته شده‌اند. برای کسانی که به تاریخ علاقه دارند، دیدن از این موزه می‌تواند مفید باشد. این موزه هر روزه به جز دوشنبه‌ها باز است.

رستوران ها و کافه های جزیره بیوک آدا استانبول

در بالا، در حین فهرست‌‌کردن کارهای تفریحی ده‌گانه‌ای که آمدند، به دو تا از رستوران‌های خوب این جزیره اشاره داشتم، با این حال بد نیست به همراه یکدیگر یک مرور خلاصه و کلی بر سایر رستوران‌های خوب این جزیره داشته باشیم:

  • کسانی که به شدت گوشتخوار هستند، می‌توانند برای مصرف انواع گوشت به رستوران Altın Fıçı بروند. این رستوران انواع غذاهای گوشتی را به خوبی ارائه می‌دهد.
  • انواع دسر و کیک و میان‌وعده در رستوران Büyükada Pastanesi وجود دارند، از جمله کوکی‌های آردی معروف ترکیه.
  • یک سینما تا همین چند سال پیش در این جزیره وجود داشته، با نام سینما لاله، که البته امروز باز نیست و مدتی است که بسته شده؛ با این حال بوفه‌ای در کنار این سینما وجود داشته که هنوز هم باز است و انواع خوراکی‌ها را ارائه می‌دهد: با نام بوفه لاله.
  • جالب آن که در این جزیره می‌توانید به دستفروش‌هایی که در حال فروش مربا هندوانه و یا نوشیدنی هندوانه و حتی انواع ترشی هستند دسترسی داشته باشید. احتمالاً می‌دانید که ترشی‌های ترکیه مشهور هستند و بنابراین سعی کنید از ترشی‌فروش‌های آن منطقه خرید کنید.

سواحل جزیره بویوک آدا استانبول

نام جزیره تداعی‌کننده‌ی ساحل است. این قضیه برای جزیره بویوک آدا استانبول هم برقرار است، اما به صورتی شدیدتر و بهتر. منظورم این است که در این جزیره سواحلی بسیار زیبا وجود دارند و انواع تفریحات در آن‌ها برقرار است. از مشهورترین سواحل این جزیره می‌توان از موارد زیر نام برد:

۱- ساحل Eskibağ

این ساحل، از نگاه کسی که به این منطقه سفر کرده، بهترین ساحل جزیره بویوک آدا استانبول است. ساحل Eskibağ در قسمت جنوبی جزیره واقع شده و مقداری از بندر فاصله دارد، اما از طریق جاده ساحلی و همچنین قایق می‌توان بدان رسید.

ساحل  Eskibağ امکانات خوبی دارد از رستوران و چتر گرفته تا قایق و کایاک. ضمناً در طی روزهای سال، عروسی‌ها و جشن‌های زیادی در این منطقه برگزار می‌شوند.

۲- ساحل Halik Koyu

این ساحل، طولانی‌ترین و تمیزترین ساحل جزیره بیوک آدا است. این هتل هم امکانات خوبی دارد و همانطور که در تصویر هم می‌بینید از ظاهری مناسب هم برخوردار است.

۳- ساحل Aya Nikola

این ساحل، در میان سواحل جزیره، آرام‌ترین و ساکت‌ترین ساحل است. از مرکز جزیره هم با دوچرخه و هم با خودرو امکان رسیدن به این ساحل وجود دارد و خیلی فاصله‌ی زیادی از مرکز جزیره بیوک آدا استانبول ندارد. علاوه بر امکانات مناسب، در این ساخل هتل هم وجود دارد و بنابراین شاید بتواند انتخابی مناسب برای کسانی باشد که به دنبال اقامت در ساحل هستند.

۴- سایر سواحل

۲ ساحل زیر هم از مشهورترین سواحل این جزیره هستند:

  • ساحل Yada: این ساحل، میزبان کنسرت‌های متعددی است و همچنین یک رستوران ژاپنی هم در آن منطقه وجود دارد.
  • ساحل Naki Bey : این ساحل یک ساحل خانوادگی است و تنها ساحل آن جزیره است که می‌توان لقب خانوادگی به آن داد. توضیح آن که هیچ گروهی از مردان نمی‌توانند در این ساحل بمانند و فقط خانواده‌ها حق دارند در این ساحل باشند. در این ساحل هم رستوران و بوفه وجود دارند و چتر و سایه‌بان هم برقرار است.
 دسترسی به جزایر

از اسکله‌های کاباتاش، امیونونو و بوستانچی می‌توان از قایق‌ها استفاده کرد و با صرف تقریباً یک ساعت زمان به جزیره‌ی بویوک‌آدا رسید. طبق گزارش‌هایی که مسافران داده‌اند، آن یک ساعتی که از این اسکله‌ها به سمت جزیره در حرکت هستید هم صفای خاص خود را دارد و می‌توانید از تماشای نماطق اطراف لذت ببرید.

نقشه و راهنمای اسکله های استانبول

رفت و برگشت به جزایر پرنس استانبول چگونه است؟

بدیهی است که قایق و کشتی راه های رفت و آمد به جزیره اند، ولی گزینه های مختلفی در این زمینه وجود دارند. اتوبوس های دریایی (قایق های سریع) که توسط IDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) سازماندهی می شوند و قایق های معمولی که توسط Şehir Hatları سازماندهی می شوند، انتخاب های شما هستند.

مبدأ هر دو مورد گفته شده Kabataş بوده که به سادگی به وسیله ی حمل و نقل عمومی در دسترس است. از “تکسیم” می توانید خط F1 قطار کابلی بین Kabataş-Taksim و یا از “سلطان احمد”  خط تراموآ T1 بین Kabataş-Bağcılar را سوار شوید.

اتوبوس های دریایی سریع ترین گزینه اند. اگر در تمام جزایر توقف داشته باشند، سفر حداکثر ۵۵ دقیقه به طول می انجامد. هزینه ی هر نفر (در مسیر یک طرفه) ۱۰ لیر می شود. (در صورت داشتن Istanbul Kart به ۷٫۸۰ لیر کاهش می یابد.)

قایق های معمولی کندترند و سفر با آنها بر اساس تعداد توقف ها می تواند تا ۱۰۰ دقیقه به طول بیانجامد. مزیت آنها قیمت ارزانتر و تعداد بیشترشان است. (۵ لیر برای هر نفرکه در صورت داشتن Istanbul Kart به ۳٫۸۵ لیر کاهش می یابد.)

یک توصیه ی مهم! هر روزی که قصد سفر به این جزایر را دارید، سعی کنید اوّلین اتوبوس دریایی (قایق سریع تر) را سوار شوید. در این صورت دیگر با ازدحام جمعیت محلی مواجه نمی شوید. برای برگشت هم از ساعت حرکت آخرین قایق اطمینان حاصل کنید. هرچند بعضی جزایر هتل های خوبی دارند ولی نباید آخرین قایق را از دست بدهید.

 

رستوران ها و کافه های جزیره بیوک آدا استانبول

نقشه و موقعیت جغرافیایی جزیره بیوک آدا استانبول

بهترین جزایر استانبول: بیوک آدا

 

2. جزیره هیبلی آدا (Heybeliada):

 

تاریخچه و درباره جزیره هیبلی آدا استانبول

دومین جزیره بزرگ استانبول است . در  جزیره هیبلی آدا Heybeliada استانبول Halki صومعه یونانی مسیحیان ارتودوکس Orthodox که تنها مدرسه رسمی الهیات از قرن ۱۱ بود که سخنرانی و گردهمایی Halki seminary  روز یکم اکتبر ۱۸۴۴ پس از میلاد برای اولین بار در این مکان تشکیل شد. دومین جزیره بزرگ مجموع الجزایر پرنس در دریای مرمرِ توسط یونانی ها و ارتودوکس ها مورد بازدید قرار می گرفت.مدرسه الهی در بالاترین نقطه تپه امید و در محل صومعه تثلیث مقدس در دوره بیزانس قرار داشت. این مدرسه مکتب اصلی الهیات ارتودوکس‌های کلیساهای شرق جزایر پرنس Prince Islands استانبول برای شاهزادگان آن موقع قسطنطنیه بود تا اینکه شورای ترکیه قانونی در سال ۱۹۷۱ تصویب کرد مبنا بر ممنوعیت تحصیلات عالی در مؤسسات خصوصی.پس از تصویب این قانون راهبان این مدرسه به فعالیت خود در صومعه ادامه دادند و معمولاً مراسم سخنرانی برگزار می‌کردند.

از دیگر جاهای دیدنی استانبول در این منطقه می توان صومعه ای در جنوب غربی جزیره را نام برد که مربوط به سلطنت سنت جورج هشتم است، که بعد ها به مریم مقدس اختصاص داده شده است. (سنت جورج در بازه زمانی ۱۴۲۵ تا ۱۴۴۸ در این منطقه حکومت کرده است)

جزیره هیبلی آدا

 یکی از این دو بنا و آثار تاریخی دیدنی جزیره بقایای کلیسای آخرین کلیسای ساخته شده به دست رومیان قبل از  فتح قسطنطنیه توسط عثمانیان است این کلیسا تنها کلیسای باقی مانده از دوره بیزانس است. دیگری قبر ادوارد بارتون دومین دیپلمات اعزام شده به قسطنطنیه است که ایشان در سال ۱۵۷۸ توسط ملکه الیزابت اول از دربار بریتانیای کبیر به جزیره هیبلی آدا Heybeliada استانبول اعزام شد. ایشان که حتی آخرین روزهای زندگی خود را ترجیح داد به جای فرار از طاعون که در شهر همه گیر شده بود در این مکان بماند ایشان در سال ۱۵۹۸ و در سن ۳۶ سالگی در اثر همین مریضی طاعون چشم از جهان گشود.بعدها بقایایی ایشان به گورستان بریتانیایی ها دفن کردند که در محله حیدر پاشا از ایالت Uskudar است. اما نیمه راست جزیره بیشتر جنبه تفریحی دارد. در سمت راست جزیره که پر از کافه ها رستوران‌های متعدد است هتلی بسیار زیبا و دل انگیز قرار دارد که تمام سال نیز باز می باشد و بسیاری از خانه های چوبی باقی مانده از دوره حکومت عثمانی. جاذبه های اصلی جزیره هیبلی آدا Heybeliada استانبول در طول تابستان کنسرت های کوچک در فضای باز محوطه شورای محلی است مکان ها تاریخی و مناظر بی نظیر طبیعی باشگاه تناسب اندام و شنا در کنار دریا از دیگر دلایل مهم حضور و علاقه توریست ها در این جزیره می باشد.

جزیره هیبلی آدا استانبول

جزیره هیبلی آدا Heybeliada استانبول دومین جزیره بزرگ سواحل زیبای استانبول

 

3. جزیره بورگاز آدا استانبول (Burgazada):

در جزایر استانبول سومین جزیره از لحاظ وسعت به شمار می‌آید. سعید فائق نویسنده معروف ترک در این جزیره زندگی می‌کرده و اکنون خانه‌اش به موزه تبدیل شده است. این جزیره بیشتر برای پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و طبیعت‌گردی توصیه می‌شود.

جزیره بورگاز آدا

جزیره بورگاز آدا دارای پیشینه ادبی است چرا که یکی از شاعران و نویسندگان ترک که در سبک شعر و ادبیات نو و داستان های کوتاه و نمایش زندگی مردمان فقیر در شعرهایش بود اینجا زندگی میکرد و این شاعر دوره ۱۹۰۶ تا ۱۹۵۴ را در این جزیره سپری نمود و متاسفانه در سن 47 سالگی در جزیره بورگاز آدا درگذشت و امروزه به نام او در این جزیره یک موزه بنا شده است. دلیل نامگذاری جزیره این بود که اسکندر مقدونی یک سنگر محکم به نام پدرش اینجا با نام Burgaz که برگرفته از Burgazadasiبه معنای سنگر است بنا نمود و نام این جزیره از این رویداد وام گرفته شده است.جزیره بورگاز آدا در آتش سوزی سال 2003 بخش بزرگی تقریبا 4 کیلومتر از درختان و بناهای خود را از دست داد و امروزه اقلیت یونانی و ترک در این جزیره زندگی میکنند و قدیمی ترین آسایشگاه ترکیه به نام آسایشگاه بورگازآدا در این جزیره قرار دارد که قدمت آن مربوط به سال 1928 است.

بورگاز آدا٬ در غرب هیبلی آدا و توقف دوم بعد از کینالی آدا قرار گرفته است. این سومین جزیره بزرگ پرنس در استانبول است و نسبت به دوتا دیگر Buyukada آرامتر است و می توان با تمام وجود آرامش را برای چند روز هم که شده حس کنید.

آشنایی با جزیره بورگاز آدا استانبول

جزیره بورگاز ادا به دلیل موقعیت مکانی منحصر به فرد و مناظر طبیعی باشکوهی که دارد ، مکان عالی برای نورپردازی های ادبی و هنری است.

امکانات تفریحی و دیدنی جزیره بورگاز آدا استانبول

جزیره بورگاز آدا یکی از آرامبخش ترین جزایر پرنس در شهر استانبول است. مشکلات مهم جزیره بورگاز آدا٬ شناخته نبودن این جزیره در بین دیگر جزایر پرنس است. این جزیره علاوه براینکه جزیره ای پر از آرامش روحی و روانی دارد دارای تفریحات و دیدنی های بسیار مهیج می باشد.

رستوران و کافه های جزیره

جزیره بورگاز آدا رستوران و کافه های کمی دارد. اما همین تعداد کم هم بسیار عالی و چشم نواز هستند. رستوران بسیار معروف جزیره کالپازانکایا نام دارد که بیشتر گردشگران و مسافران برای لذت بردن از جزیره و خوردن یک غذای خوشمزه به آنجا می روند.

رستوران و کافه جزیره بورگاز آٔدا

غذاهای که در این رستوران برای مشتریان سرو می شود از مواد اولیه تازه تهیه می شود. بیشتر غذاهای کالپازانکایا دریای هستند و طعم بسیار عالی دارند. طعم مدیترانه ای٬ طعمی بیادماندنی و خوشمزه ای است.

اما کافه چهار حرف که واقعا در جزیره حرف ندارد. کافه چهار حرف کافه ای عالیست که می توانید یک روز خاطره انگیز را برای خودتان بسازید. دور تا دور کافه Four Letter Word Coffee شیشه پوشانده شده است و می توان هنگام خوردن یک چای دلچسب یا قهوه ترکی عالی دریا را هم تماشا کنید و لذت ببرید.

 جزیره گردی با وسیله نقلیه سنتی

گشتن جزیره و دیدن مناظر طبیعی جزیره همیشه لذت بخش بوده است اما چیزی که بیشتر از همه لذت آن را چند صد برابر می کند گشت و گذار با وسیله نقلیه سنتی مانند کالسه های بسیار زیبا قدیمی از دوران عثمانی است.

کالسکه سواری در جزیره بارگاز آدا

گشتن تمام جزیره بیشتر از نیم ساعت طول نمی کشد برای همین به شما پیشنهاد می کنم اگر برای تفریح و گردش به این جزیره می روید حتما از تور دور جزیره استفاده کنید.

تفریح دریایی در اطراف جزیره بورگاز آدا

به جزیره رفتن و از وسایل آبی آن استفاده نکردن جزء پشیمانی چیزی به جا نمی گذارد. قایق سواری و کشتی های شبانه٬ تفریحاتی هستند که سفر به یادماندنی را برای شما رقم خواهد زد.

تفریحات دریایی جزیره

قایق سواری از آن دسته تفریحاتی هست که می توانید در روز دور جزیره را بچرخید. داخل قایق موزیک مهیجی همراه باسرعت گذاشته می شود و لذت دیدن مناظر را چندین برابر می کند.کشتی های تفریحی استانبول تفاوت زیادی با کشتی های شبانه جزیره دارد. اما در همین کشتی های شبانه می توانید رقص و پایکوبی انجام دهید.

کشتی های شبانه دوطبقه هستند که در طبقات بالا دارای بارهای نوشیدنی های فوق العاده ای هستند و در کنار آن می توانید به بالکن قایق بروید و دریا رو هنگام شب ببنید و لذت ببرید.

موزه تاریخی جزیره فراموش نکنید

موزه مشهوری در جزیره وجود دارد که در ابتدا خانه یا همان عمارت برای نویسنده مشهور ترکی که دوران بیزانس زندگی می کرد٬ بوده است. اما امروزه خانه بعنوان موزه در نظر گرفته شده است و بازدیدکنندگان بسیاری از اینجا دیدن می کنند. بعد از اینکه از موزه دیدن کردید می توانید به کلیسا که روبروی موزه قرار دارد بروید و از آنجا دیدن کنید.

بازدید از دیگر دیدنی های جزیره

محبوب ترین و مشهورترین مکان در جزیره ٬ تپه Bayrak نام دارد. هنگامی که بالای جزیره بروید تمام مناظر زیبای بورگاز را در ثانیه خواهید دید. در همان بالای تپه ویرانه های از قله بایراک وجود دارد که از قرن ۹ ساخته شده بود.

جزیره بورگازا آدا دارای امکانات زیادی است که توسط ساکنان استانبول مورد استفاده قرار می گیرد.  مسجد پشت میدان هنگام قرار گرفته است. کمی جلوتر بروید با کلیسایی روبرو خواهید شد که می توانید با فرهنگ مذهبی مسیحیان ترکی هم آشنا شوید.

4. جزیره کینالی آدا (KINALIADA ISLAND):

 

کینالی آدا نزدیک‌ترین جزیره به استانبول و چهارمین جزیره بزرگ این شهر محسوب می شود.

کینالی آدا (یا به اشتباه برخی کنیالی آدا) در آب های دریای مرمره قرار دارد و نزدیک ترین جزیره به شهر استانبول است. معنایِ نام ترکی آن “زمین قرمز رنگ ” است که به علت وجود معدن های مس و آهن و خاک قرمز آن می باشد. اولین مقصد لنج‌ها یا اتوبوس‌های دریای که از سواحل شهر به سمت جزایر استانبول روانه می‌شوند، کینالی آدا است. کینالی آدا نزدیک‌ترین جزیره به استانبول و چهارمین جزیره بزرگ این شهر محسوب می شود. این جزیره ساحلی‌تر از بقیه جزایر است. به همین علت در تابستان‌ها شلوغ‌تر هم هست. کلیسای مدرن کینالی آدا با سقف مثلثی شکل از حیث معماری بسیار دیدنی است. اگر به کینالی آدا بروید فستیوالی از غذاها، نوشیدنی‌ها و موسیقی را تجربه خواهید کرد.

در طول ماه های تابستان جزیره آرامتر از جزایر دیگر است و دارای سواحل بیشتر است. بنابراین اگر از دریا و خورشید لذت می برید، جزیره Kinaliada را بیابید.آب و هوا جزیره کینالی آدا سخت تر از جزایر دیگر است. زیرا جنگل کمی دارد، اما دارای یک محیط غنی سنگی است.نام این جزیره از منابع طبیعی نهفته در دل خاک این مکان معدن های مس و آهن که باعث قرمز دیده شده جزیره است گرفته شده است.یکی از نقاط مثبت جزیره نزدیکی به شهر استانبول است که در فصل تابستان جولانگاه ورزشهای آبی میشود.مانند مابقی جزایر 9 گانه استانبول این جزیره تعبیدگاه اشراف روم شرقی نیز بوده است که نام یکی از آنها هریستوس میباشد که در جنگ Manzikert قرن هفده ( سال 1701) اسیر شد و امروزه این مکان تبدیل به صومعه شده است. در این جزیره سه تپه بزرگ وجود دارد( Cinar Hill، Tesvikiye Hill و Hristo Peak)مسجد زیبا Kinaliada در سال 1964 ساخته شد. گنبد، مناره مثلثی و بیرونی شیشه، این یک مسجد مدرن نادر است که معماری آن را برجسته می کند.کلیسای ارمنی در این جزیره، کلیسای Kriskor Lusavoric وجود دارد. شما باید از کلیسای پانداژی و کریستوس صومعه نیز بازدید کنید. امکان دسترسی به Kinaliada با سفرهای مداوم با کشتی های دریایی از ساحل Sirkeci استانبول به جزایر شاهزاده. همچنین Kinaliada را می توان با یک اتوبوس دریایی از  محله های امینونو، کاپاتاش، کادیکوی یا Bostanci بازدید کرد.از تپه جزیره کینالی آدا می توانید خط ساحلی کامل آناتولی استانبول را مشاهده کنید. در جزیره یک کلیسای Surp Krikor Lusarovic، اولین و تنها کلیسای ارمنی است که در جزایر تاسیس شده است، که به عنوان محل عبادت برای بزرگترین جامعه جزیره عمل می کند.یادآور میشوم جزیره کینالی آدا در مقایسه با جزایر دیگر استانبول شیب دار و کوچکتر است و هیچ کالسکه اسبی ندارد.

5.جزیره صدف آدا (Sedef Adası):

جزیره صدف استانبول مروارید جزایر پرنس

جزیره صدف که مادر جزایر مرمره نام دارد یکی از کوچکترین جغرافیا های منطقه است که تنها ۱۰۸ خانواده به طور خصوصی آنجا اقامت می کنند. قسمت عظیمی از جزیره که در دسترس بازدید عموم قرار دارد را دهکده های نزدیک ساحل تشکیل می دهد بیشتر مساحت جزیره صدف معمولاً خصوصی است که تمام جزیره پوشیده شده است از انواع درخت های کاج که بیشتر آنها توسط مالک این جزیره آقای شهسوار مهمانچ اوغلو جزیره را در سال ۱۹۵۶ خریداری کرده البته ایشان نقش بسیار مهمی در شکل و شمایل و محافظت از بافت طبیعی و زیست محیطی جزیره صدف انجام داده که حتی اجازه کار ساختمان های بیشتر از دو طبقه را ممنوع کرده. اسم یونانی جزیره صدف در اصل به معنای قرنطینه بوده درسال ۸۵۷ شاهزاده قسطنطنیه ایگناسیووس برای بار اول به مدت ۱۰ سال به این جزیره تبعید شد. ده سال قبل از آنکه دوباره به عنوان وارث تاج و تخت برسد.

جزیره صدف در واقع کوچکترین جزیره این مجموعه الجزایر نیز نام دارد که مساحتی بالغ بر ۱۳۰۰*۱۱۰۰ متر مربع میباشد.

 

بهترین جزایر استانبول:صدف آدا

امکانات و تفریحات جزیره صدف استانبول

جزایر شامل مکان های تاریخی فرهنگی و مذهبی می باشد که معماری بسیار زیبایی دارد، درختان سبز و بلند،کالسکه های بسیار زیبا، حیوانات پراکنده در سراسر شهر که فضای بی نظیر را برای شما فراهم می کند. انواع تنقلات و غذاهای خوشمزه ساحل زیبا، کشتی های مملو از توریست همه و همه از جاذبه های توریستی این مجموعه جزایر نام دارند.

جزیره صدف استانبول

جزیره صدف استانبول

پوشش گیاهی جزیره صدف شامل انواع گونه های کاج میباشد که از این جمله میتوان به کاج دریایی و کاج اسکاتلندی اشاره کرد. همچنین جزیره صدف به جزیره خرگوش ها نیز معروف است.خرگوش های بسیاری ساکن این جزیره هستند.

نقشه و موقعیت جغرافیایی جزیره صدف استانبول

 

6. جزیره کاسیک استانبول

کاسیک به معنای قاشق بوده چون شکل جزیره شبیه به یک قاشق است. این جزیره نیز مانند صدف ملک خصوصی محسوب می‌شود و متعلق به یک شرکت توریستی است. برای رفتن به این جزیره باید یک قایق اجاره کنید.

 

جزیره کاسیک

7. جزیره یاسی آدا

یکی از کوچکترین جزایر استانبول که نامش در سال ۲۰۱۳ به جزیره «دموکراسی و آزادی» تغییر پیدا کرد. در قرن ۴ از یاسی آدا به عنوان تبعیدگاه و در قرن ۱۱ به عنوان زندانی برای محکومین سیاسی استفاده می‌شد. ۴ سلول زیر زمینی از این زندان هنوز قابل بازدید است. یاسی آدا مقصد محبوبی برای غواصی به شمار می‌آید. این جزیره در حال بازسازی است و قرار است به یکی از بهترین مراکز گردشگری استانبول تبدیل شود.

یاسی آدا

8. جزیره سیوری آدا

این جزیره کوچک در دوران عثمانی برای قتل عام سگ‌های خیابانی استفاده شده بود. سیوری آدا خالی از سکنه است و بندری کوچک دارد که توسط ماهیگیران استفاده می‌شود. می‌توانید برای پیکنیکی ساحلی با اجاره‌ی قایق به این جزیره بروید.

سیوری آدا

 

جزیره گالاتاسرای استانبول

این جزیره‌ی کوچک جزو جزایر پرنس نیست . این جزیره از قسمت شمالی پل معروف بسفر کمی فاصله داشته و با ساحل اروپایی شهر 165 متر فاصله دارد. از جزیره گالاتاسرای، یکی از زیباترین چشم اندازها را به سمت پل بسفر خواهید داشت. در این جزیره انواع رستوران، کافه و همینطور دو استخر برای رفاه حال میهمانان و بازدیدکنندگان فراهم شده اند.

جزیره گالاتاسرای استانبول

سرگذشت جزیره سوآدا، (سرکیس یا جزیره گالاتاسرای)

جزیره سوآدا که امروز به نام جزیره گالاتاسرای شناخته می شود در تنگه بسفر واقع شده که سندش در قرن نوزدهم (1874م) توسط سلطان عبدالحمید دوم به معمار مشهور ارمنی سرکیس پالیان منتقل شد.

باشگاه ورزشی گالاتاسرای ترکیه که یکی از معروف ترین باشگاه های ترکیه و البته اروپاست، در سال 1957 جزیره کوچکی به نام گوروچشمه (چشمه خشک‌شده) در تنگه بسفر رو خریداری و اقدام به ساخت تاسیسات ورزشی  فوتبال کرد.با اینکه اکثر بازیهای تیم فوتبال این باشگاه در ورزشگاه “کمال آتاتورک” استانبول برگزار میشه ولی اغلب تاسیسات ورزشهای آبی این باشگاه بزرگ در این جزیره قرار گرفته است.امروزه این جزیره نه تنها برای ورزش مورد استفاده قرار میگیره که کارکردهای تفریحی و ترویستی هم پیدا کرده و نام جزیره هم به گالاتاسرای تغییر داده شده است .

ادعایی برای باز پس گیری جزیره گالاتاسرای

پانم نیلهان عثمان اوغلو چهره جدید و خبر سازی است که در طی ماه های گذشته مورد توجه رسانه های ترکیه قرار گرفته و هر از چند گاهی مصاحبه هایی از او منتشر می شود.
نیلهان عثمان اوغلو نوه سلطان عبدالحمید دوم ملقب به سلطان سرخ  یکی از آخرین پادشاهان حکومت عثمانی است که به عنوان حامی سیاست های رجب طیب اردوغان نیز شناخته می شود.
عثمان اغلو طی مصاحبه ها و نطق هایش نه تنها از سیاست های اردوغان حمایت می کند بلکه اخیراً در یک برنامه زنده تلویزیونی اعلام کرد که بزودی یکی از اعضای خانواده آن ها جهت همیاری رجب طیب اردوغان پای بر عرصه سیاست ترکیه خواهد گذاشت.وی در این مصاحبه در خصوص ملاقاتش با رجب طیب اردوغان گفت:

به او گفتم شما نسبت به پدر بزرگ من آدم بسیار خوشبختی هستید زیرا مردم ترکیه حامی سیاست های شما می باشند.

اما موضوعی که اخیراً مورد توجه رسانه های ترکیه قرار گرفته ادعای عثمان اغلو در خصوص اموال مصادره شده خانواده سلطنتی وی می باشد.وی در یک برنامه تلویزیونی گفته است:
ما خواهان بازپس گیری جزیره سوآدا «گالاتاسرای» می باشیم و بزودی از طریق دادگاه اقدام خواهیم کرد این جزیره جزء املاک خصوصی خانواده ما می باشد.

جزیره کوچک گالاتاسارای

نقشه و موقعیت جغرافیایی جزیره گالاتاسرای استانبول

 دسترسی به جزایر

از اسکله‌های کاباتاش، امیونونو و بوستانچی می‌توان از قایق‌ها استفاده کرد و با صرف تقریباً یک ساعت زمان به جزیره‌ی بویوک‌آدا رسید. طبق گزارش‌هایی که مسافران داده‌اند، آن یک ساعتی که از این اسکله‌ها به سمت جزیره در حرکت هستید هم صفای خاص خود را دارد و می‌توانید از تماشای نماطق اطراف لذت ببرید.

نقشه و راهنمای اسکله های استانبول

رفت و برگشت به جزایر پرنس استانبول چگونه است؟

بدیهی است که قایق و کشتی راه های رفت و آمد به جزیره اند، ولی گزینه های مختلفی در این زمینه وجود دارند. اتوبوس های دریایی (قایق های سریع) که توسط IDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) سازماندهی می شوند و قایق های معمولی که توسط Şehir Hatları سازماندهی می شوند، انتخاب های شما هستند.

مبدأ هر دو مورد گفته شده Kabataş بوده که به سادگی به وسیله ی حمل و نقل عمومی در دسترس است. از “تکسیم” می توانید خط F1 قطار کابلی بین Kabataş-Taksim و یا از “سلطان احمد”  خط تراموآ T1 بین Kabataş-Bağcılar را سوار شوید.

اتوبوس های دریایی سریع ترین گزینه اند. اگر در تمام جزایر توقف داشته باشند، سفر حداکثر ۵۵ دقیقه به طول می انجامد. هزینه ی هر نفر (در مسیر یک طرفه) ۱۰ لیر می شود. (در صورت داشتن Istanbul Kart به ۷٫۸۰ لیر کاهش می یابد.)

قایق های معمولی کندترند و سفر با آنها بر اساس تعداد توقف ها می تواند تا ۱۰۰ دقیقه به طول بیانجامد. مزیت آنها قیمت ارزانتر و تعداد بیشترشان است. (۵ لیر برای هر نفرکه در صورت داشتن Istanbul Kart به ۳٫۸۵ لیر کاهش می یابد.)

یک توصیه ی مهم! هر روزی که قصد سفر به این جزایر را دارید، سعی کنید اوّلین اتوبوس دریایی (قایق سریع تر) را سوار شوید. در این صورت دیگر با ازدحام جمعیت محلی مواجه نمی شوید. برای برگشت هم از ساعت حرکت آخرین قایق اطمینان حاصل کنید. هرچند بعضی جزایر هتل های خوبی دارند ولی نباید آخرین قایق را از دست بدهید.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مدیریت

اینک که با خدماتی متمایز از طریق مؤسسه بین المللی عدد طلایی، که برآیند تلاش پرسنل ما از ملیتهای گوناگون است، توانسته ایم به عنوان عنصری نام آشنا برای خدمت خارجیان ترکیه از جمله ایرانیان بدل شویم، یزدان پاک را شاکریم. و از این که مورد اعتماد و لطف جمع کثیری از هموطنان ساکن ترکیه واقع شده ایم، احساس غرور می کنیم. و به همان میزان نیز احساس مسئولیت داریم. با نگاهی علمی و بر مبنای ارزش های کلیدی معین شده در منشور اخلاقی مؤسسه بین المللی عدد طلایی، با شعار ” عدد طلایی با آنکه موسسه ای جهانی است اما خانه ایرانیان است”سعی داریم در خدمت به ایرانیان بیش از سایر ملیت ها کوشا باشیم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن