اقامت ترکیهتحصیل در ترکیهدانشگاه های ترکیه

اجازه اقامت برای فارغ التحصیلان دانشگاه های ترکیه

اجازه اقامت برای فارغ التحصیلان دانشگاه های ترکیه

اجازه اقامت ترکیه برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی شاید یکی از سوالاتی باشد که متقاضیان قبل از این که بخواهند تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه را انتخاب کنند با آن مواجه هستند، استانبول سرا در این مطلب به این سوال پاسخ میدهد، با ما همراه باشید.

در سال های اخیر کشور ترکیه را می توان مقصد بسیاری از افرادی دانست که به دنبال تحصیلات با کیفیت بالا به همراه هزینه های پایین هستند. به خصوص که در بسیاری از موارد مزیت های بسیاری را برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته اند. از بورس های تحصیلی تا تقسیط شهریه ی دانشگاه های خصوصی ترکیه. این موارد و صدها دلیل دیگر سبب شده است تا ترکیه میزبان مناسبی برای تحصیلات در آموزش عالی باشد.

دانشجویان در دوران تحصیل خود می توانند به راحتی در جای جای ترکیه تردد داشته باشند و از بیمه های درمانی ، کارت های تردد با وسایل حمل و نقل عمومی مجانی و … استفاده نمایند. این در حالی است زمانی که اقامت دانشجویی در ترکیه فرد به اتمام رسید شرایط تغییر می کند. اجازه اقامت ترکیه برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی دارای شرایط خاص خود می باشد در واقع می توان گفت زمانی که اقامت دانشجویی فرد با پایان تحصیلات به اتمام می رسد فرد می تواند با روش هایی غیر از دانشجویی درخواست اقامت یکساله ترکیه و یا اقامت بلند مدت ترکیه را نماید.

فارغ التحصیلان چه زمانی باید برای اجازه اقامت ترکیه اقدام کنند؟

اجازه اقامت ترکیه برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی به مانند سایر اتباع کشورهای خارجی می باشد. ۱۰ روز بعد از فارغ التحصیلی افراد زمان دارند که برای سایر انواع اقامت به مانند اقامت کوتاه مدت و یا اخذ مجوز کار در ترکیه اقدام نمایند. و تمام پروسه های مربوط به آن را طی کنند. در غیر این صورت اقامت آنها غیرقانونی خواهد بود.

درخواست اجازه اقامت ترکیه برای فارغ التحصیلان

متقاضیان می توانند برای درخواست مجوز اقامت ترکیه از طریق سایت goc.gov.tr از طریق سیستم رزرواسیون الکترونیکی (e-ikamet) اقدام نمایند.

تمام مدارکی که در سیستم e-ikamet عنوان شده است باید آماده شود و همچنین فرد بایستی نسبت به پر کردن فرم ها اقدام نماید. باید تمام اطلاعات درخواست شده در سیستم رزرواسیون الکترونیکی به صورت کامل تکمیل شود. بعد از پشت سر قرار دادن تمام مراحل به فرد یه زمان قرار ملاقات اعلام می شود.

متقاضی می بایستی با تمام مدارک و مستندات در ساعت دقیق مشخص شده به اداره مهاجرت مراجعه نماید. لازم به ذکر است که در صورت عدم مراجعه و یا مراجعه با تاخیر پرونده شخص از روند بررسی کنار کذاشته می شود. و شخص باید دوباره از طریق اینترنت نسبت به تعیین وقت اقدامات دوباره انجام دهد.

شرایط اخذ اجازه اقامت ترکیه برای فارغ التحصیلان

باید در نظر داشته باشید همان طور که در بالا نیز اشاره شد اجازه اقامت دانشجویی بعد از ۱۰ روز از فارغ التحصیلی کنسل می شود و شخص باید برای اخذ اجازه اقامت ترکیه و یا اجازه کار ترکیه دوباره اقدام نماید. در این روش شخص اول از همه مجاز به درخواست اجازه اقامت کوتاه مدت ترکیه و سپس اجازه اقامت بلند مدت ترکیه می باشد. اجازه اقامت کوتاه مدت معمولا برای بار نخست به مدت یکسال صادر می شود و سپس هر ساله قابل تدید می باشد. بعد از پنج سال و با داشتن شرایط فرد می تواند برای اجازه اقامت بلند مدت و یا اجازه اقامت دایم ترکیه اقدام نماید. در غیر این صورت فرد به صورت غیرقانونی در ترکیه حضور دارد و متخلف محسوب می شود.

اجازه اقامت کوتاه مدت ترکیه

اجازه اقامت کوتاه مدت برای اتباع خارجی که قصد اقامت توریستی در ترکیه، اقامت جهت اهداف تجاری، اقامت جهت خرید املاک و مستغلات و اقامت کاری در ترکیه داده می شود. اقامت کوتاه مدت حداکثر برای دو سال قابل تمدید می باشد. و بعد از آن شخص بایستی برای اقامت بلند مدت اقدام نماید.

اقامت بلند مدت ترکیه

اجازه اقامت بلند مدت به افرادی داده می شود که در طی ۸ سال قبل حداقل به مدت پنج سال در ترکیه اقامت داشته اند. افراد می توانند مدارک مربوط به اجازه اقامت دایم ترکیه را از سایت اداره مهاجرت ترکیه دریافت نمایند.

مدارک لازم اجازه اقامت ترکیه برای فارغ التحصیلان

  • فرم درخواست مجوز اقامت؛ برای دریافت این فرم می توانید از سایت اداره مهاجرت ترکیه اقدامات لازم را انجام دهید.
  • کپی پاسپورت
  • اصل و کپی شناسنامه ترجمه شده
  • ۴ قطعه عکس پاسپورت که اخیرا گرفته شده باشد
  • نامه تمکن مالی که نشان دهد فرد از پس هزینه های خود و خانواده خودش برمی آید.
  • اجاره نامه رسمی منزل و یا سند منزل
  • بیمه درمانی برای اتباع خارجی در ترکیه

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مدیریت

اینک که با خدماتی متمایز از طریق مؤسسه بین المللی عدد طلایی، که برآیند تلاش پرسنل ما از ملیتهای گوناگون است، توانسته ایم به عنوان عنصری نام آشنا برای خدمت خارجیان ترکیه از جمله ایرانیان بدل شویم، یزدان پاک را شاکریم. و از این که مورد اعتماد و لطف جمع کثیری از هموطنان ساکن ترکیه واقع شده ایم، احساس غرور می کنیم. و به همان میزان نیز احساس مسئولیت داریم. با نگاهی علمی و بر مبنای ارزش های کلیدی معین شده در منشور اخلاقی مؤسسه بین المللی عدد طلایی، با شعار ” عدد طلایی با آنکه موسسه ای جهانی است اما خانه ایرانیان است”سعی داریم در خدمت به ایرانیان بیش از سایر ملیت ها کوشا باشیم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن